W dniach 6-7 lutego 2025 roku na zaproszenie prof. Paula Herijgersa, Dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala w Leuven (UZ Leuven) miała miejsce wizyta przedstawicieli Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (UMP). Naszą Uczelnię reprezentowali JM Rektor prof. Zbigniew Krasiński, dr Aleksandra Ciepłucha, adiunkt w I Klinice Kardiologii, stypendystka Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Department Cardiovascular Research Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (KU Leuven), oraz prof. Bartłomiej Perek, Przewodniczący Kolegium Nauk o Zdrowiu, wiele lat temu pracujący w UZ Leuven.
W dniach 8-9 lutego 2025 r. zakończyliśmy zajęcia w ramach I edycji bezpłatnych studiów podyplomowych „Innowacyjna edukacja medyczna w symulacji medycznej” finansowanych ze środków Agencji Badań Medycznych. W pierwszej edycji studiów udział wzięło 30 osób. Słuchacze studiów podyplomowych zostali wyłonieni w drodze wieloetapowej rekrutacji. Są to pierwsze tego typu studia w Polsce.
Spotkanie 30 stycznia 2025 r. prof. dr hab. Dorota Hojan-Jezierska i dr Olgierd Stieler z Zakładu Protetyki Słuchu Katedry Biofizyki zostali powołani do Rady Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie Protetyki Słuchu, działającego przy Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu z siedzibą w Światowym Centrum Słuchu w Warszawie. Branżowe Centrum Umiejętności to nowoczesna placówka edukacyjna, której celem jest przygotowanie wykwalifikowanych specjalistów na potrzeby rozwijającej się gospodarki w obszarze usług medycznych, w szczególności w zakresie badań i protezowania słuchu.
3 lutego 2025 roku odbyło się pierwsze posiedzenie nowo wybranej Rady Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu na kadencję 2025-2028, w ramach którego prof. dr hab. Zbigniew Krasiński, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu wręczył powołania, a także przedstawił kluczowe informacje o aktualnej sytuacji finansowej Uczelni, podsumował działalność UMP w roku 2024 oraz przedstawił plany na kolejne lata. Podczas spotkania Rektor omówił również priorytety oraz wyzwania, przed którymi stoi nasz Uniwersytet, podkreślając znaczenie wspólnego zaangażowania i pracy na rzecz dalszego rozwoju.
Szanowni Państwo, zapraszamy do lektury najnowszych „Faktów UMP”. Każdy z nas nosi w sobie genom UMP. Replikujemy pasje, nasze talenty przejawiają się w fenotypie. Chcemy też budować prawdziwy łańcuch tożsamości. I także o tym piszemy na łamach naszego czasopisma. Na dobry początek roku kilka słów kieruje do nas Rektor prof. Zbigniew Krasiński. O genomie w ujęciu kulturowym opowiada prof. Jan Domaradzki. Prezentujemy wyjątkową jednostkę - Katedrę i Klinikę Dermatologii - a jej kierownik, prof. Aleksandra Dańczak-Pazdrowska, daje też cenne rady, jak zachować zdrowie i piękno. W naszym czasopiśmie jak zawsze zamieszczamy bogate relacje z życia naszych szpitali klinicznych oraz stałe rubryki „Strefa po dyplomie” i „Strefa PUMS”. Za oknem jeszcze zima. I mimo że nie tak mroźna, to warto rozmarzyć się o wiośnie i pięknych kwiatach. O niezwykłej pasji do roślin opowiada dr Małgorzata Łagiedo.
29 stycznia 2025 r. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród 24. edycji prestiżowego konkursu „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia - Liderzy Medycyny”, organizowanego przez Wydawnictwo Medyczne Termedia oraz redakcje „Menedżera Zdrowia” i „Kuriera Medycznego". Wśród laureatów znaleźli się wybitni specjaliści, których osiągnięcia i wkład w rozwój ochrony zdrowia zostały docenione przez kapitułę konkursu.
Wpisz szukaną frazę np. nazwisko, przedmiot czy interesującą Cię dziedzinę.