Dofinansowanie ze środków ABM dla konsorcjum z udziałem UMP na opracowanie innowacyjnego opatrunku hemostatycznego

Z radością informujemy, że konsorcjum w składzie Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o. (lider projektu) i Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu uzyskało rekomendację do dofinansowania projektu pt. "Opracowanie innowacyjnego opatrunku hemostatycznego na bazie polimerów biodegradowalnych" w ramach konkursu Agencji Badań Medycznych dla przedsiębiorstw na opracowanie lub adaptację wyrobów medycznych, w tym rozwiązań cyfrowych, na potrzeby medycyny ratunkowej, leczenia i rehabilitacji odniesionych obrażeń ze szczególnym uwzględnieniem medycyny pola walki, zdarzeń masowych i katastrof.

Projekt, którego całkowity budżet wynosi 10 890 148,01 zł (kwota dofinansowania 8 051 382,54 zł, w tym 3 342 753,02 dla UMP), zyskał rekomendację spośród 22 wniosków, złożonych w ramach konkursu ABM/2023/4.

Celem projektu jest opracowanie skutecznego i bezpiecznego wyrobu medycznego, przeznaczonego do hamowania krwawień w warunkach kryzysowych. Innowacyjny opatrunek w postaci liofilizatu, składający się z kolagenu i chitozanu, zapewni nie tylko szybki efekt hemostatyczny, ale także działanie bakteriostatyczne oraz wspomoże proces gojenia ran, które nie nadają się do zespolenia szwami chirurgicznymi. Dzięki swoim właściwościom opatrunek zwiększy szanse przeżycia osób poszkodowanych w wypadkach, katastrofach i konfliktach zbrojnych. Jednocześnie poprawi skuteczność leczenia i rehabilitacji obrażeń odniesionych w takich zdarzeniach. Jego szerokie spektrum działania oraz możliwości zastosowania zapewnią mu status wyrobu o podwójnym zastosowaniu (dual-use good).

Centrum Innowacyjnej Technologii Farmaceutycznej UMP będzie zaangażowane w opracowanie metodyki badawczej dla prototypów opatrunku oraz przeprowadzenie rutynowych analiz jakościowych. Badania te obejmą krótko- i długoterminową stabilności prototypów oraz pierwszych serii produkcyjnych przeznaczonych do oceny biozgodności i badań klinicznych. Wybrane metody badawcze opracowane w CITF zostaną wdrożone do procesu kontroli jakości wytwarzanego opatrunku.

Kierownikiem B+R projektu jest dr n. farm. Bartłomiej Milanowski (kierownik laboratorium farmaceutycznego GENERICA Regionalnego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. oraz adiunkt w Katedrze i Zakładzie Technologii Postaci Leku UMP). Nadzór merytoryczny nad realizacją zadań Konsorcjanta (UMP) sprawuje Jacek Wajda, Dyrektor Centrum Innowacyjnej Technologii Farmaceutycznej.

Cieszymy się z tego sukcesu i gratulujemy pozostałym laureatom konkursu!